News & Events

Pingry News & Events

More News

It's the most wonderful time of the year here at The Pingry School! Students have returned, extracurricular activities are taking place, lots of learning is happening, and relationships are being developed. In addition to all of these exciting happenings across our campuses, Pingry is delighted to introduce you to the newest members of our talented team for the 2021-22 school year.

Winter 2019-20 Big Blue Round-Up

Girls' Basketball (14-10)

Boys' Basketball (15-9)
Skyland Conference Mountain Division Champions

Girls' Track & Field 
NJSIAA Meet of Champions: Caroline Dannenbaum '20, first place, pole vault; Nicole Vanasse '20, third place, 3200 meters
NJSIAA Non-Public A Indoor Track & Field Championships: Caroline, first place, pole vault; Ryan Davi '21, first place, 800 meters; Nicole, first place, 3200 meters
Eastern States Championship: Caroline, second place, pole vault; Nicole, first place, 1600 meters 
NJISAA Prep A Championships: team, third place overall; Ryan, second place, 400 meters; Molly Parker '22, third place, 3200 meters; Ashleigh Provoost '22, third place, shot put; Allie de Asla '22, third place, pole vault
Skyland Conference Championships: Caroline, first place, pole vault; Ryan, first place, 800 meters
**Caroline Dannenbaum '20 Named NJ.com Winter Track & Field Athlete of the Year

Boys' Track & Field
NJSIAA Meet of Champions: Henry Wood '21 broke school record in 800 meters
NJSIAA Non-Public A Indoor Track & Field Championships: Henry, second place, 800 meters
Eastern States Championship: Henry, third place, 800 meters 
NJISAA Prep A Championships: Henry, first place, 1600 meters
Skyland Conference Championships: Henry, second place, 800 meters

Wrestling (5-14-24)
Region 5 Tournament: Jack Martin '22 advanced to the quarterfinal round
District 18 Tournament: Jack, first place, 132-pound division; Jacob Ventura '22, second place, 182-pound division 

Girls' Fencing (8-5)
NJSIAA Individual Fencing Tournament: Jessica Lin '21, first place, epée; Katie Lin '23, third place, epée 
NJSIAA Squad Championships: girls’ epée squad, first place 
District 5 Fencing Tournament: team, second place overall; foil and epée squads, first place; Jessica, first place, epée; Katie, second place, epée; Zala Bhan '23, first place, foil; Alison Lee '20, third place, foil
Somerset County Fencing Tournament: team, third place overall
**Jessica Lin named NJ.com Girls Fencer of the Year 

Boys' Fencing (2-10)

Girls' Squash (10-3)
New Jersey High School Squash Championships: Renée Chan '20, first place
U.S. Squash High School Team Squash Championships: team, 12th place final ranking in Division 1

Boys' Squash (12-5)
New Jersey High School Squash Championships: Simon Muller '21 and Arjun Sen '22 advanced to semifinals
U.S. High School Team Squash Championships: team, 12th place final ranking in Division 1

Girls' Swimming (4-5)
NJISAA Prep A Championships: team, third place; 200 medley relay, third place; 400 freestyle relay, first place; Teodora Kolarov '21, second place, 100 backstroke 
Somerset County Championships: 400 freestyle relay, third place

Boys' Swimming (9-1)
NJSIAA Meet of Champions: Matt Fallon '21, first place, 200 IM and 100 breaststroke; 200 IM, second place (Roman Jones '23, Matt, Tyler Headley '22, and Jerry O'Mara '21); 400 freestyle relay, second place (Jerry, Reid McBoyle '20, Roman, and Matt)
NJSIAA Non-Public B State Championships: team, first place overall (13th straight state title); medley relay, first place; Matt Fallon '21, first place, 200 IM and 100 breast; Jerry O’Mara '21, first place, 50 freestyle; Roman Jones '23, first place, 100 freestyle and 100 backstroke; Joe Castagno '21, first place, 500 freestyle
Somerset County Championships: team, first place overall; Matt Fallon '21, first place, 200 IM and 100 breaststroke; Joe Castagno '21, first place, 500 freestyle; 200 medley and 400 freestyle relays, first place 
NJISAA Prep Tournament: team, first place overall
Skyland Conference Championships: first place overall

Girls' Ice Hockey (14-5-2)
NJISAA Prep Championships: runners-up

Boys' Ice Hockey (14-3-3)
Skyland Conference Champions
Skyland Cup Championships: first place

Girls' Ski Racing
Eastern States Championship: Rosemary Collins '21, Ann-Sophie Kraeme '23, and Camille Collins '23 qualified
NJISRA Race of Champions: Rosemary (second place), Ann-Sophie, and Camille qualified
NJISRA State Championships, Giant Slalom: team, first place; Rosemary, third place
NJISRA State Championships, Slalom: team, runners-up
Named 2019-20 Non-Public Champions

Boys' Ski Racing 
Eastern States Championship: Matt Dispenza '20 and Tobey Jay '22 qualified
NJISRA Race of Champions: Matt, Peter McClearn '20, and Tobey all qualified